Çikolata Tarihçe

Çikolata kelimesi Aztek dilinde; kakao çekirdeklerinin gürültülü bir şekilde havanda dövülmesinden dolayı, “gürültü” anlamına gelen “choco” ve “su” anlamına gelen “atle” kelimelerinden türemiştir.

İspanyollar’ın Amerika’yı keşfetmeleriyle birlikte kıtadaki mevcut kitapları yakmaları nedeniyle kesin bilgiler olmasa da; çikolatanın tarihinin İ.Ö. 1500 yılına kadar gittiği sanılmaktadır. Eski Amerika uygarlıklarından Mayalar’dan önce Olmecler’in kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten “kakao” kelimesi de Olmec dilinden gelmektedir.

Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile birlikte doruğa çıkmıştır. Mayalar kakaoya ilahi bir anlam yüklemiştir. Bu ürünün kendilerine tanrılar tarafından verilmiş bir ödül olduğunu düşünmektedirler. Zaten kakao ağacının bilimsel ismi “Theobroma Cacao” da “Tanrıların Yiyeceği” anlamına gelmektedir.

Değerli Çekirdekler ;

Çikolata, Aztekler zamanında çok popüler olmuş ve toplumun elit kesiminin içtiği bir içecek haline gelmiştir. Avrupalıların çikolata ile tanışması ise Kristof Kolomb’un keşif çalışmaları sırasında olmuştur. Kolomb’un, ele geçirdiği ticaret gemilerinde para yerine kullanılan kakao çekirdeklerinin önemini anlamasıyla Avrupalılar da bu büyülü bitkinin değerinin farkına varmıştır.

Kolomb’un İspanya Kralı Ferdinand’a sunmak üzere yanına aldığı bu çekirdekleri kralın huzuruna çıkartan kişi 1521 yılında Hernando Cortes olmuştur. Kolomb’un hayatın birçok alanında yaşadığı şanssızlıkları bu noktada da yaşadığını ve ölmeden önce çikolatanın tadına bakamadığını da belirtelim.

23 yıl sonra Dominikli rahiplerin kıtadan Kral Philip’e getirdikleri hediyeler arasında içilmeye hazır çikolata da vardı ve böylece yaşlı kıta çikolatayla tanışmış oldu.

İspanyollar Sırrı Kaptırdı ;

İspanyollar, içine şeker koyarak daha tatlı bir içecek haline getirdikleri çikolatanın yapımını diğer Avrupa ülkelerinden bir asır boyunca sakladılar. Ama 16. yüzyılın sonlarında kıtanın da bu tadı keşfetmesiyle İspanyollar kakao çekirdeklerini Amerika’dan alarak Avrupa’ya satmaya başladılar. İlk ticari gemi 1585 yılında Sevilla Limanı’na yanaştı.
Çikolata, Avrupa’da tanınmasıyla birlikte 17. yüzyılda kıtada büyük ilgi görmeye başlamış ve ünü her geçen gün artmıştır.

“Yenen Çikolata” 1847′de ;

1730′larda makinelerin kullanıma başlanmasıyla seri üretime geçilmiş ve çikolata pahalı bir besin olmaktan çıkmıştır. 1828′de Hollandalı kimyager Conrad J. Van Houten, kakao presini (Dutch Process) icat ederek kakao yağını özünden (liköründen) ayrıştırmayı başarmıştır. Van Houten böylelikle modern çikolatanın şeklini almasına büyük katkıda bulunmuştur. Yenmesi için imal edilen ilk çikolata ise 1847′de Joseph Fry isimli bir İngiliz tarafından üretilmiştir.

1875′te İsviçreli Daniel Peter sekiz yıllık bir çabanın ardından çikolatanın özüne yoğunlaştırılmış süt katmanın yolunu bularak bugünkü sütlü çikolataya babalık etmiştir.

Çikolatanın tarihteki izleri ;

600: Kültür ve Kakao
Çok gelişmiş bir uygarlığa sahip olan mayalar, bu tarihlerde Orta Amerika`dan göç eden Güney Amerika`ya göç ettiler. Ve günümüze kadar bilinen ilk kakao üretimini Yucatan yarımadasında gerçekleştirdiler. Ancak bilinen oydu ki, Mayalar çok daha önceden kakao üretimine başlamışlardı.çikolata,sex,kırmızı,sütlü

1000: Para ve Kakao
Kakao ilk yıllarda Orta Amerika halkı için çok değerliydi ve kakao taneleri para taneleri para yerine kullanıyordu. 400 kakao tanesi, en büyük para birimi olan 1 Zontli`ye eşdeğerdi. Meksika hiyeroglif yazısında görülen 8.000 kakao tane dolusu kakao tanesi 8.000 sayısını simgeliyordu.

1200: Çikolatadan aşirete
Mayaların boyun eğmesi, Azteklere Meksika üzerinde kesin bir üstünlük sağladı. Bu aynı zamanda, kakaonun üstünlüğünün teslim olan kabilelere kabul ettirilmesi anlamına geliyordu.

1502: Kristof  Kolomb`un kakao taneleri
Kristof Kolomb, 30 Temmuz 1502`de Nikaragua`ya vardı. Kakao tanesini keşfeden ilk Avrupalı oluyordu.  Oranan halkı, kakao tanelerini para yerine olduğu gibi, çok lezzetli bir içeceğin malzemesi olarak da kullanılıyordu. Ancak, aklında Hindistan`dan başka bir şey olmayan Kolomb, hiçbir zaman bu keşfinin farkına varamadı. Yine bu yıllarda, 100 kadar kakao çekirdeği karşılığında bir köle edinmenin mümkün olduğu bilinmektedir.

1519: İspanyol`ların İlgisi
Hernando Cortez, 1519`da Meksika`nın bir bölümünü işgal ettiğinde, kakaonun ne aromasına, ne mucizevî yararlarına, hatta eşsiz lezzetine hiç ilgi duymadı. Cortez daha daha çok, kakaonun alışverişteki, para karşılığı kullanılabilir özelliği ile ilgilendi ve İspanya`ya döner bir kakao bahçesi kurdu.

1528: Tatlı ganimet
Coret 1528`de Avrupa`ya ilk kakao çekirdeğini ve kakao yapmak için gerekli araçları getirdi.

1609: Çikolatanın ilk kitabı
“Libro en el cual se trata del Chocolate“ 1609 tarihinde yazılan bu kitap, çikolata tarihinde bilinen ilk basılı yayındır.

1615: Fransız sarayına tat getiren evlilik
İspanyol prensesi Anne d`Autriche, Fransız kralı Xlll. Lui ile evlenir. Prenses, Fransız sarayına, birçok İspanyol geleneği ile birlikte çikolatanın lezzetini de getirir.

1662: Roma`nın çikolataya bakışı
1569`da Papa Pie V, tadını kendince az bulduğundan, kakaonun orucu bozmayacağını ilan eder. Bu açıklama, Roma`nın üst düzey yöneticilerini ve oruç reçetesi yazarlarını heyecanlandırır. 1662`de Kardinal Brancaccio “ Liquidum non frangit jejunum“. “ sıvı, yani çikolata kastediliyor, orucu bozmaz.“

1670: Denizcinin alınyazısı
Kakao yetiştirmekle ilgilenmek üzere korsanlığı bırakan dümenci Pedro Bravo de los Camerinos, o devrin en büyük kakao plantasyonunu Filipinlerde kurdu.

1671: Mucize gibi bir aksilik
Bir çikolatanın imalathanesinde yaşanan aksilik, çikolata tarihinin beklide ne rastlantısal buluşuna yol açmıştır. Bir aşçı yamağı, başka bir yiyecek için hazırladığı soyulmuş badem tabağını, kaynamakta olan çikolata tenceresine boşaltır. Bu arada kızgın aşçı, elindeki yanmış şekerle dolu tencereyle yamağının üstüne yürürken ayağı takılır, içindekiler çikolataya bulanmış bademlerin üzerine dökülür. Bütün bu telaş, oburluğu ile tanınan dük Plessis- Praslin`i bekletmemek içindir. Aşçı, yeni bir tatlı hazırlamak için çok geç olduğunu bilmektedir.  Kaza sonucu oluşan tuhaf karışımı Praslin`e sunmakta fazla tereddüt göstermez. Dük Praslin, bu sürpriz karışımdan öylesine hoşnuttur ki, kendi küçük adını verir. Pralin.

1674: İngiliz İcadı
Londralı ünlü bir bar sahibi, 1674`te pasta kıvamındaki, sucuk gibi bir zarın içine doldurulmuş çikolatayı gururla müşterilerine sunuyordu.

1679: Yaşasın Fransa
Fransızlar, Batı Hint adalarında kendi kakao plantasyonlarını kurmuşlardı. 1679 yılında da buradan aldıkları ilk mahsulleri Le Triomphant adlı savaş gemileri ile ülkelerine taşıdılar. Bu, Fransa`da büyük bir heyecanla karşılandı.

1704: Çikolata Vergisi
Bu ilginç vergi, 18. yüzyılın başlarında Almanya`da uygulamaya konuldu. Bir fincan çikolata başına iki taler. Verginin ana fikri, yabancı ürünlerin ithaline sınırlama getirmek isteyen Prusya Kralı 1. Fraderic`e aitti. Babası da 1747 de her türlü seyyar satıcılığa, ama özelliklede çikolata seyyar satıcılarına büyük yasaklar getirdi.

1780: İlk üretim
Çikolata üretimi ilk kez 1780 yılında Barcelona`da bir fabrika ortamında yapılmaya başlandı.

1792: İsviçre ünleniyor
Alman iki kardeş, Josty`ler, 1792`de Berlin`de açtıkları pastane ve çikolata fabrikasıyla İsviçre çikolatasının ünlenmesinde başrolü oynadılar. Tarihçi Eberty çikolata tutkunu iki kardeşi şu sözlerle övüyordu: “Josty`lerde sunulan her şey mükemmeldir. Ancak en mükemmeli çikolatadır.“

1797: Tedbirli Goethe
Ünlü Alman şairi Goethe çikolataya öylesine tutkundu ki, yolculuğu sırasında valizinde yeterli miktarlarda çikolata bulundurmaya özellikle dikkat ederdi. Rivayet odur ki, bir İsviçre ziyaretinde, çikolata yapımında kullanabileceği gereçler bile satın almıştı.

1819: Kakaoda Venezuela tekeli
Bu yılda hazırlanan bir raporda, Venezuela`nın, dünya kakao ihtiyacının yarısını karşıladığı belirtilmişti.

1810: İsviçre`nin öncüsü
François-Louis Cailler, İsviçre`nin Vevey kenti yakınlarındaki eski bir değirmeni çikolata fabrikasına dönüştürülür. Bu, İsviçre`nin çikolata üretiminde attığı ilk ciddi adımdır.

1875: İlk sütlü çikolata
Sekiz yıl süren araştırmadan sonra Daniel Peter, İlk sütlü çikolatanın üretimini gerçekleştirdi.

Bugün
İspanyolların açtığı yolda hızla ilerleye birçok ülke, çikolatanın dünyaya yayılmasında önemli başarılara imza attılar. Bugün İsviçre`nin yanı sıra Almanya, Belçika, İngiltere, A.B.D çikolatada birbiri ardına yenilikler yarattılar. Türkiye`de gerçek çikolatanın tadını artık alıyor. Bind Çikolata, İstanbul`daki dört çikolata butiği ve Türkî`ye genelinde sekiz butiği ve Yurt dışında Kazakistan, Almanya, Kıbrıs ve Dubai`deki butikleri çikolata tutkunlarını gerçek çikolata lezzetleri ile tanıştırıyor.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Temmuz 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eki    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arşivler

bulut sunucu web hosting