Çikolata Sevenlere Müjde

Son bilimsel çalışmalar, çikolatanın hammaddesi kakaonun vücuda yararlı olduğunu gösteriyor. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da tüketilen miktarın önemi ortaya çıkıyor 

Dünyanın en sevilen yiyeceklerinden çikolatanın geçmişi, kakao ağacının çekirdek tohumlarının keşfine yani Mayalar ve Aztekler dönemine dayanıyor. Yüzyıllardır farklı şekillerde hayatımıza giren çikolata, ilk önce soğuk bir içecek olarak tüketilmeye başladı. Ardından içine şeker eklendi. Kaşiflerin çekirdeklerini Avrupa’ya getirmesiyle de günümüz çikolatası şekillenmeye başladı.

Çikolatanın hammaddesi kakao tanelerinin yüzde 50-57’si yağdan oluşur. Ancak çikolatanın sağlığa yararları, içindeki yağ ve şekerden kaynaklanmaz. Çikolatada, bol miktarda anti-oksidan bulunur. Küçük bir parça bitter çikolatada bir bardak kırmızı şarabın iki katı kadar veya bir fincan yeşil çaydaki kadar anti-oksidan özellikli polifenol var. 2011 yılı içerisinde, doğal kakao ve çikolatanın sağlığa yararları üzerine birçok çalışma yapıldı. Yaklaşık 300’e yakın yayımlanmış bağımsız klinik araştırmanın sonuçlarına göre; kakao ve çikolatanın tüketimi kan basıncını, kolesterolü düşürücü ve kalp-damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor. Buna ek olarak, bazı çalışmalar kalp hastalıkları risklerinin kakao içeren ürünlerin tüketilmesiyle azaldığına işaret ediyor.

Kakao-çikolata-kan basıncı
20’den fazla klinik araştırmada kakao ve bitter çikolatanın kan basıncı düşürücü etkisi incelendi. Bir çalışmada, üç ay boyunca  kalp-damar hastalığı riski olan bireylere günde 6 gr.’dan az ve 25 gr.’dan fazla bitter çikolata verildi. Ayrıca tansiyonları takip edildi. Bitter çikolata tüketen her iki grupta, kan basıncında gözle görülür bir azalma fark edildi. Ancak her iki grup arasında ciddi bir fark ortaya çıktı. 2010 yılında yayımlamış    15 çalışmadaysa kakao ve çikolata tüketiminden sonraki sistolik kan basıncında  3.16 mmHg.’lik azalma, diastolik kan basıncında da 2.02 mmHg’lık düşme bulundu.

Kakao-çikolata-kolesterol
Çikolatanın yaklaşık yarısı doymuş yağ içerir. Doymuş yağın çoğu, stearik asitten gelir. Stearik asit, kimyasal yapısı bakımından doymuş yağ olarak sınıflandırılsa da, birçok klinik çalışma LDL kolesterolü artırmadığını gösteriyor. Yani meta-analiz sonuçları doğal kakao ve/veya çikolata tüketmenin kandaki kolesterol seviyelerini düşürebileceğini ortaya koyuyor.  2010’da yapılan sekiz klinik çalışmadaysa, ortalama azalmanın total kolesterolde 5.82 mg/dl ve LDL kolesterolde 5.87 mg/dl olduğu ortaya çıktı.

Kakao-çikolata-damar sağlığı
Doğal kakao ve çikolata, kan basıncıyla kolesterolün yanı sıra damar sağlığı açısından da oldukça önemli. Kakaonun kardiyovasküler sisteme faydaları, anti-oksidan aktivitesine bağlı olabilir. Orta miktarda kakao tüketimi, kanın anti-oksidan kapasitesinin artmasına ve böylece kan damarlarının içine yerleşerek kan akışını bloke eden plakların oluşumundan sorumlu proteinlerin oksitlenmesinin azalmasını sağlar.

Tercihiniz bitter olsun
Günde 40 gr. bitter çikolata (yüzde 70 kakao içeren) tüketimi, vücuda önemli miktarda polifenol sağlayabilir ve böylece kadiyovasküler hastalıklarla kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

ipucu
Bitter çikolatanın yanına yağsız süt veya 10-15 badem eklerseniz sizi daha uzun süre tok tutar. Ayrıca kan şekerinizin hızlı yükselmesine de engel olur. Sütün sıcak veya soğuk olması fark etmez, içine biraz da tarçın atarsanız iyi olur.

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Mart 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Şub   Nis »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arşivler

bulut sunucu web hosting