Kategori | Cokomelo, Yazar Köşesi

AŞKIN BİNBİR YÜZÜ

Aşk  uğruna adalar veriliyor, camiiler yapılıyor ya da başyapıtlar inşa ediliyor. Şiirler,romanlar yazılıyor ve kutsal kitaplar onun yakıcılığından bahsediyor. Yanmalı mı gerçekten? Yanmak neden gerekli? Ateş aşkın bir diğer yüzü… Aşk kaç yüzlüdür o zaman?

Taj Mahal dünyanın en ihtişamlı, en büyük ve güzel türbesi. 1630 yılında yapımına başlanan ve İstanbul’dan getirilen Türk mimarlar Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi tarafından Hindistan’ın Agra kentinde inşa edilen görkemli yapı Şah Cihan’ın ölümsüz ve saf aşkının sonsuz sembolü olmuş. 1983 yılından bu yana UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan Taj Mahal, Şah Cihan tarafından 14. çocuğunu doğururken vefat eden eşi Ercümend Banu’nun anısına yaptırılmış bir eser. 16 yaşında aşık olduğu ve evlenmek için 5 sene beklediği eşinin ani ölümü üzerine 8 gün yemeden içmeden kesilen ve odasından bile çıkmayan Şah, yaptırdığı türbeyle eşine duyduğu saf aşkını böylelikle ölümsüzleştirmiş.

Öyleyse nedir aşk? Ölümün bile anlamını yitirdiği sonsuz bir bağlılık ve sadakat mi? Benliğin ölümü ve özde kendine dönüş mü? Uğruna çekilen onca çile ve zorluğun tanrısal bir mükâfatı mıdır geride bıraktığı? Yanacağını bile bile pervaneler gibi ışığa uçmak mıdır aşk? Ölüm müdür aşk, yoksa ölümsüzlüğe açılan sonsuz bir varoluş kapısı mı? İkiden teke düşmek midir, nefrete bile galip gelen, muadili bir tek kendisi olan duygu mudur aşk? İnsanoğlunun hayata ve ölüme karşı bir zaferi midir, mesafe, zaman ve mekândan bağımsız? Hala dillerden düşmüyorsa öldü denilen aşk, günümüzde bir mit midir, ölmüş müdür sahiden?

Aşk, üreyen, kanayan gücün farkındalığını ortaya çıkaran ve sürekliliğinde sarhoş edici, yaratıcı ama aynı zamanda dengeyi dengesiz bırakan, şiirsel ve gözün gördüğünün ötesinde yaşanan büyü. Aşk; ruhun tanrı ve tanrıçasına olan özlemi ve kavuşması. Dönüştüren, yok eden, güzelleştiren, egoyu sarsıntıya uğratan, uğruna sabrı öğreten. Hiç aşkın inisiyasyonuna uğradınız mı? Karanlıkların prensi ya da prensesi oldunuz mu? Aydınlıkların dilencisi, dilsizlerin efendisi oldunuz mu? Kraliçeliğinizden vazgeçip, kralın ihtişamına ve gücüne umarsız kaldınız mı? Sözlerin söylemine aldırmadan, kendini aşkın sözde özgürleştirmesi adı altında terk edişine bırakmasına rağmen, hiç aldırmadan yolunuza devam ettiniz mi?

Aşk, Tanrısının ve Tanrıçasının savaşını kazanmış sihirli değneğinin sırtımızdaki en büyük gücü. Kundaktaki bebek gibi saf enerji ama dünyaya geldiği için sütünü de beraberinde getiren bereketin ve aynı zamanda yokluğun adı.

Aşk uğruna adalar veriliyor, camiiler yapılıyor ya da başyapıtlar inşa ediliyor. Şiirler, romanlar yazılıyor ve kutsal kitaplar onun yakıcılığından bahsediyor. Yanmalı mı gerçekten? Yanmak neden gerekli? Ateş aşkın bir diğer yüzü. Aşk kaç yüzlüdür o zaman?

Belki de bin bir yüzü var aşkın: mitolojik aşk, evrensel aşk, ilahi aşk, efsane aşk, trajik aşk, ilk aşk, sonsuz aşk… Listeyi uzatmak mümkün. Ama gerçek aşk kapınızı çalınca, o zaman tek yüzlü olmayacak mı? Ben artık sen oldum diye dayanmayacak mı kapınıza?

Herkesin gönül türbesinin sultanını, şahını bulmasını ve sonsuza kadar mutlu olmasını diliyor ve sevgililer gününüzü kutluyorum. Ömrünüzün her gününü aşk dolu geçirmeniz dileğiyle…

Bu yazı, Cokomelo ismiyle tanıdığınız, aynı zamanda  Sezon life dergisinin Editörü Melis ERDOĞAN tarafından siz çikolataseverler için özel olarak paylaşılmıştır.

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Şubat 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Oca   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Arşivler

bulut sunucu web hosting