Kategori | Godiva

Godiva Çikolata Tarihçe

LADY GODIVA EFSANESİ
Lady Godiva, halka uygulanan vergileri protesto ettiğinde eşi Lord Leofric, onunla bir anlaşma yaptı: Lady Godiva, Coventry sokaklarında uzun saçları dışında üzerinde hiçbir kıyafet olmadan ata binecek ve eğer halk dışarı çıkmayıp evlerinde kalırsa vergi yükleri kaldırılacaktı. Ertesi sabah, sokaklardan o meşhur geçişini gerçekleştirdi. Herkes büyük bir saygı ile evinde durdu ve Lord Leofric sözünü tutarak vergileri kaldırdı. Bu özverili davranışıyla bir çok kişinin kalbini kazanan Lady Godiva’nın efsanesi yüzyıllar içerisinde büyümeye devam etti. Onun tutkusunu, saflığını, özgün tarzını ve cesaretini en güzel şekilde yaşatan ve efsanesini hayatta en çok tutan şey, her tadanın kalbini kazanacağı şüphesiz, bir kutu Godiva çikolatasıdır.

GODIVA – BELÇİKALI ÇİKOLATA UZMANI
Godiva markası 1926 yılında Joseph Draps tarafından Belçika’da kurulduğundan bu yana, dünyanın en prestijli çikolata markalarından biri olmuştur. Özel formülü, kullanılan doğal hammaddelerin tazeliği ve yetenekli çikolata uzmanları tarafından yapılması; Godiva çikolatalarının kalitesinin sırrını oluşturur. Kalitenin altın standardı olan Godiva, Belçika kraliyet sarayının resmi tedarikçisi pozisyonunu kazanmıştır. Godiva; yeni ürün geliştirme, lüks alanındaki tutkusu, köklü çikolatacılık geçmişiyle, efsanevi bir marka olmaya günümüzde de devam ediyor ve tüketicilerine en mükemmel çikolata deneyimini yaşatıyor.

GODİVA TARİHÇESİ

1926 Draps ailesi, Belçika’nın Brüksel kentinde evlerinin bodrumunda bir çikolataşirketi kurdu. Ailenin 4 çocuğu, bu son derece elegan çikolataların üretimi, paketlemesi ve dağıtımında anne ve babalarına yardımcı oluyorlardı.

1937 Ne yazık ki Draps ailesi, trajik bir şekilde önce Bay Draps’ın, kısa bir süre ardından ise Bayan Draps’ı ölümüyle karşı karşıya geldi. Çocuklar genç yaşlarına rağmen bu zorlukla başa çıkmak ve aile şirketini hayatta tutmak konusunda mücadele ettiler.
Joseph Draps, şirketi bodrum katının dışına taşıdı ve klasik el yapımı çikolataların satıldığı, Brüksel’deki Grand Place mağazasını açtı. Mağazaya, Joseph’in eşi Gaby’nın takma adı olan Godiva adını verdiler. Gaby’nin uzun sarı saçları vardı, tıpkı Lady Godiva gibi.

1958 Godiva’nın Paris’teki ilk mağazası, şehrin en şık caddelerinden olan Rue St. Honore’de açıldı.

1966 Godiva, Philadelphia’daki Wanamaker’s alışveriş merkezindeki satışıyla,
Kuzey Amerika’ya ilk girişini yaptı.

1972 Godiva’nın ilk Kuzey Amerika mağazası, New York’un ünlü 5. Caddesi’nde açıldı.
Godiva’nın Japonya’daki ilk mağazası, Tokyo’nun prestijli alışveriş merkezlerinden Nihonbashi Mitsukoshi’de açıldı.

1998 Godiva’nın Hong Kong’daki ilk mağazası, Sogo isimli lüks alışveriş merkezinin içerisinde açıldı.

2007 Pıerre Draps, Brüksel Grand Place’deki orjinal mağazanın yenilenme sonrası açılışı için yeni bir özel çikolata serisi yarattı.

2008 Godiva, Ülker tarafından satın alındı.

2010 Ardından Godiva, Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul’un gözde semti Nişantaşı’nda açtı.

2011 Türkiye’de hızla büyüyor, yıl sonunda Türkiye’deki mağaza sayısını 6’ya çıkarmayı hedefliyor.

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Ocak 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Ara   Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Arşivler

bulut sunucu web hosting