Kategori | Çikolata Haberleri

Gaziantep’te çikolata eğitimi…

Baklavasıyla ünlü Gaziantep‘e konuk olan dünyaca ünlü pasta ve çikolata uzmanı Hollandalı Harry Mercuur, kentin bu sektördeki markalarından Orkide Pastaneleri’nin çalışanlarına kaliteli çikolata yapmanın inceliklerini öğretti.

Haber: Baklavanın Başkentinde Çikolata Eğitimi

Baklavasıyla ünlü Gaziantep‘e konuk olan dünyaca ünlü pasta ve çikolata uzmanı Hollandalı Harry Mercuur, kentin bu sektördeki markalarından Orkide Pastaneleri’nin çalışanlarına kaliteli çikolata yapmanın inceliklerini öğretti.

HindistanEndonezyaDanimarka,İngiltereAlmanya, Gambia, Rusyabaşta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde çikolata eğitimi veren ünlü pasta ve çikolata ustası, aynı zamanda dünyaca ünlü Callebaut Chocolate’nin temsilcisi Harry Mercuur, Türkiye‘de ilk kez, baklavanın anavatanı Gaziantep‘te mesleğiyle ilgili eğitim çalışmasına katıldı. Gaziantep‘in marka ismi olmasına karşın Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerine çikolata satışı yapan Orkide Pastaneleri’nin üretim departmanındaki çalışanlarına eğitici bilgiler verdi.

‘BAKLAVanIN BAŞKENTİNE ÇİKOLATA VE PASTAYI SEVDİRDİK’

Ürünlerinde teknolojinin tüm yeniliklerini kullanarak müşterilerine her gün yeni ürünler sunduklarını belirten Orkide Pastaneleri Genel Müdürü Mustafa Özgüller, Mercuur’dan da bu doğrultuda yararlandıklarını vurguladı. Özgüller, “Bilindiği gibi Gaziantep baklavasıyla ünlü bir kentimiz. Ama, baklava ile pasta ve çikolatanın farklı tatlar olduğu gerçeğinin bilinci ve kaliteli ürünlerimiz, bol çeşitlerimizle tatlının merkezi Gaziantep‘e çikolata ve pastayı sevdirdik” dedi. Orkide Pastaneleri’nin üretim koşullarından oldukça etkilendiğini belirten Harry Mercuur ise 50 yıldan bu yana çikolata ve pasta üretimi konusunda çalıştığını belirterek çikolatanın onlarca yararının bulunduğunu anlattı.

HER DERDE DEVA

Sadece kokusuyla mutluluk hormonu endorfini harekete geçiren çikolatanın, insanı farklı hazlara sürüklediğine dikkat çeken Harry Mercuur, çikolatanın tıp uzmanlarınca dile getirilen diğer faydalarını ise şöyle sıraladı:

“Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki, yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor. Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor. Çikolata, özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip ve kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor. Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor. Çikolata aynı zamanda yiyen kişiye enerji veriyor ve diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor. Kahve içmek yerine çikolata yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata kahveye oranla çok daha az kafein içeriyor.”

Kaynak : haberler.com

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Ocak 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Ara   Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Arşivler

bulut sunucu web hosting