Kategori | Çikolata Haberleri

Dondurmanın Şampiyonu Çikolata-Kaymak

Dondurmanın şampiyonu çikolata-kaymak

Dondurmada doğallık ve lezzet denince ilk akla gelen isim olan Özsüt, Türkiye’nin dondurma haritasını çıkardı. Özsüt’ün kendi satışlarından elde ettiği verilere göre, en çok tüketilen dondurma çeşidi kaymak ve çikolata olurken, dondurmayı en çok seven bölge ise Karadeniz olarak belirlendi. Yılın ilk 6 ayını kapsayan verilere göre Özsüt, satışların geçen senenin ilk yarısına göre % 30 oranında arttığını da aktardı.

Özsüt, satışlarını veri alarak “bölgelere göre en çok tüketilen dondurma çeşitleri”, “Türkiye genelinde en çok satan dondurma çeşitleri” ve “en çok dondurma tüketen bölgeler”i belirledi. Satışlara göre, “Türkiye genelinde en çok sevilen dondurma çeşidi”, günlük çiftlik sütünün eşsiz tadını barındıran kaymaklı dondurma oldu. Özsüt’ün Valrhona çikolatalarını kullanarak hazırladığı çikolatalı dondurma ikinci sıraya yerleşirken, gerçek meyveyle hazırlanan ve tamamen doğal olan çilekli sorbe de üçüncü sırada yer aldı. Dördüncü ve beşinci sıradaki çeşitler ise sakızlı dondurma ile karamelli dondurma olarak belirlendi.

Toplam dondurma satışının bayi sayısına bölünmesiyle belirlenen “en çok dondurma tüketen bölgeler” ise ilk sırayı Karadeniz Bölgesi aldı. Bu kategoride ikinci sırayı Akdeniz Bölgesi alırken, dondurmayı en çok seven üçüncü bölge ise Ege oldu.

“Bölgelere göre en çok tüketilen dondurma çeşitleri”ndeyse yedi bölgenin de ilk iki sırasında kaymaklı ve çikolatalı dondurma yer aldı. Üçüncü sıradaki çeşitler ise bölgelere göre farklılık gösterdi. Akdeniz ve Ege’nin en çok sevdiği üçüncü dondurma çeşidi, gerçek fıstık parçaları ve günlük sütün mükemmel uyumunu yansıtan “fıstıklı dondurma” oldu. Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’nin üçüncü tercihi ise lezzetli günlük sütte saklı olan “karamelli dondurma” olarak belirlendi. Tamamen doğal malzemelerle hazırlanan “üzümlü ve cevizli dondurma” ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin üçüncü sırasında yer aldı.

Özsüt’ün dondurmaları günlük süt, mevsiminde dalından toplanan taze meyveler ve gerçek Valrhona çikolatalarıyla hazırlanırken, yapımında hiçbir koruyucu katkı maddesi kullanılmıyor. Dondurmada gerçek bir tat arayanlar için Özsüt’ün dondurmaları tamamen doğal…

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Ocak 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Ara   Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Arşivler

bulut sunucu web hosting