Godiva’nın büyümesinde, Türk gücü…

Yıldız Holding’in 4 yıl önce 850 milyon dolara satın aldığı Godiva, geçen sürede yatırımı kesmedi ve çift haneli büyüdü. CEO Goldman “Büyümek için bir Türk’e ihtiyacımız vardı” dedi.

Gülay Erdemli / NEW YORK

DÖRT yıl önce Yıldız Holding tarafından 850 milyon dolara satın alınan lüks çikolata devi Godiva, yeni yatırımlar ve çeşitlenen ürün yelpazesiyle büyüyor. 77 ülkede 550 satış noktasında 4 bin çalışanıyla faaliyet gösteren şirketin CEO’su Jim Goldman, New York’un en önemli iş bölgelerinden biri olan Manhattan’daki 6. Cadde’de bulunan merkez ofislerinde, Godiva markasının dört yılda yaşadığı değişimi ve yeni stratejilerini anlattı. “Kriz ortamında büyümek için bir Türk’e ihtiyacımız vardı” diyen Goldman “Biz Campbell Soup ile bu başarıya ulaşamazdık. Ben ve ekibim güvendik, hayal ettik ve gerçekleştirdik. Herhangi bir şirket veya yönetici kriz döneminde buna izin vermezdi” dedi. “Başarılarımızdan gurur duyuyorum” diyen Jim Goldman “Her zaman haklı değilim ama bu konuda kendimi haklı görüyorum. Doğru şirket tarafından alındık ve birlikte başarıya ulaştık” değerlendirmesini yaptı.

Krizde yatırım vizyon ister

Goldman, Brüksel’de 1926 yılında kurulduktan sonra uluslararası üne kavuşan ve birçok ülkede şubesi açılan Godiva’nın, 1966 yılında ünlü çorba üreticisi Campbell Soup tarafından alındıktan sonra ABD’ye geldiğini hatırlattı. Goldman, Yıldız Holding’le geçen dört yıllık sürecin ilk iki yılında çeşitli yatırımlar yaptıklarını, sonraki iki yıllık dönemde ise çift haneli büyüme rakamlarına ulaştıklarını belirtti. Goldman, şunları söyledi: “Campbell Soup’ta inovasyonu yakalamakta zorlanıyorduk. Kriz dönemlerinde yatırım yapmak vizyon ister. Bazı kişiler geleceği yapılandırmayı seçer, cesur şirketler yatırım yapar. Yıldız Holding tarafından satın alındığımız için şanslıyız. Murat Ülker’in vizyonu sayesinde büyüdük.” Campbell döneminde cirosu 500 milyon doların altında olan Godiva’nın 2010 cirosu 560 milyon dolar olduğunu ifade eden Goldman, 2011 cirosunun 650 milyon doları bulmasının beklendiğini kaydetti. Goldman, toplam 7-8 milyar dolar düzeyindeki lüks çikolata pazarında Godiva’nın payının yüzde 10 düzeyinde olduğunu hatırlattı.

SwarovskI taşlı kutu Yıldız

Holding Başkan Yardımcısı Burak Elmas, Godiva GMO’su Kien Kotcher ve CEO Jim Goldman, markanın geçen 4 yılını New York’ta anlattı. Bu arada her ülkenin özel günleri için ürün hazırlayan Godiva, ABD’de Noel için de farklı tatlar ve ambalajlar hazırladı. 130 dolara satılan Swarovski taşlı kutu da bunlardan biri.

En iyi kararımız Çin pazarına girmek

Çin’de büyük bir ivme kazandıklarını belirten Goldman, yönetim kurulundaki bazı itirazlara rağmen bu ülkeye girdiklerini söyledi. Goldman “Dört yılda en iyi kararlarımızdan biriydi. Murat Ülker ve ben ısrarcı olduk. Çin’e büyük bir giriş yapmak istedik. Şangay’da bir kafe-mağaza açtık. Pekin’de bir kafe açacağız. İki yılda 75 mağaza hedefliyoruz” dedi. Krizle fırsatın aynı anlamda kullanıldığı Çin’de 7 şehirde 20 mağaza açan Godiva adeta bu felsefeyi doğruluyor.

Harrods’da 2.500 metrekarelik şov

GodIva satışlarının yüzde 60’ı Kuzey Amerika’da gerçekleşiyor. Yüzde 25-30’luk bir bölüm ise Japonya’nın. Goldman “En iyi hikayelerimizden biri Japonya. İnsanlar deprem ve tsunamiye rağmen zor zamanlarında bile çikolata aldı. Bu ülkede 250 mağazamız var” dedi. Bu ay Londra’nın dünyaca ünlü mağazası Harrods’da 2 bin metrekarelik Godiva açılacağını belirten Goldman, yeni kafe konseptindeki mekanın çok güzel şov alanı olduğunu söyledi.

Kaynak : stargazete.com

 

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Aralık 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Kas   Oca »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arşivler

bulut sunucu web hosting