Kategori | Çikolata Haberleri

Bayramda çikolata alırken, nelere dikkat etmeli ?

Şölen Çikolata Üst Yöneticisi (CEO) Elif Çoban, günümüzde çikolatanın, eskiden bayramlarda ağırlıklı olarak tüketilen şeker ile başa baş geldiğini bildirdi.

Elif Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de büyüklüğü 1 milyar lira olan çikolata pazarının her yıl ortalama yüzde 8-10 aralığında büyüdüğünü ifade ederek, Türkiye’de kişi başı 1 kilo olan çikolata tüketiminin Avrupa’da 12 kilo olduğunu, bu alanda gidilecek çok yol bulunduğunu söyledi.

Şeker tüketiminin neredeyse yüzde 99′unun, çikolata tüketiminin ise yüzde 45′inin Ramazan ve Kurban bayramlarında gerçekleştirildiğini belirten Çoban, ”Bayram geldiğinde bizim için de bayram oluyor. Ancak bayramlar uzun olduğu zaman A ve B gelir grubu, çoğunlukla tatile gidiyor. Gelir düzeyi düşük ve daha geleneksel aile yapısında olanlar ise bir arada olmayı tercih ediyor” dedi.

Yapılan araştırmalara göre eğitimli kesimin ”kutulu” olarak nitelendirilen hediyelik çikolata yerine ”dökme” olarak adlandırılan ikramlık çikolata almayı tercih ettiğini, hediyelik kutudan ikramlığa geçiş olduğunu anlatan Çoban, bayramlık çikolata pazarının yüzde 60′ının ikramlıktan oluştuğunu anlattı.

Şölen’in çikolatada yüzde 21 olan pazar payını yüzde 24′e, yüzde 126 büyümeyle şekerde ise yüzde 3,5 olan pazar payını yüzde 8,5′a yükselttiğini bildiren Çoban, ”Eskiden bayramlarda yoğun olarak şeker tüketilirdi. Şimdi ise çikolata ve şeker başa baş gelmiş durumda. Bayramlarda artık çikolata çok daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Rekabet nedeniyle çikolata artık ulaşılamaz, sadece üst gelir grubunun ikram ettiği bir ürün değil, orta gelirlinin de rahatlıkla ulaşabileceği bir ürün haline geldi. Bayramlarda artık şeker yerine çikolata tercih edilir oldu, bu gidişle de çikolata, şekeri geçecek. Artık çikolata, şekerden pazar payı alıyor” şeklinde konuştu.

Şeker kategorisinde önümüzdeki yıl yüzde 100′ün üzerinde büyüme ve 2-3 yıl içinde de pazar lideri olmayı hedeflediklerini kaydeden Çoban, 6 yıl önce girdikleri ikramlık çikolata pazarında ”lider” olduklarını, bu liderliğe şekeri de katmayı istediklerini ifade etti.

-”Bu yıl ciromuz 410 milyon lira olur”-

Elif Çoban, 90 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini, bulundukları ülkelerde daha derinlemesine büyümeyi ve daha kalıcı olmayı hedeflediklerini belirterek, asıl gelirlerini oluşturan ihracatta 2010′a göre yüzde 10 artışla bu yıl 155 milyon dolar gelir elde etmeyi ve yüzde 30 büyümeyle 410 milyon lira ciroya ulaşmayı planladıklarını bildirdi.

Son 3 yılda 225 milyon lira yatırım yapan Şölen’e satın ve birleşme için gelenler olduğunu, ancak ortaklığın gündemlerinde bulunmadığını ifade eden Çoban, global bir marka olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Şölen ürünlerinin satıldığı noktalarda görev yapan üniversite öğrencileri ile bayram dönemlerinde Şölen’in ekstra 4 bin kişilik istihdam yarattığını, bunlar arasında başarılı olanları kadroya aldıklarını anlatan Çoban, bu yıl Kurban Bayramı’nda geleneksel kanalın dışına çıkarak farklı bir satış kanalı yarattıklarını da söyledi.

Türk tüketicisinin iyi ve kaliteli ürüne para verdiğini belirten Çoban, tüketicinin aldığı ürünün kokolin mi çikolata mı olduğunu bilmesi gerektiğini ifade ederek, ”Ambalajının üzerinde ‘çikolata’, ‘kakao yağı’ ya da ‘kakao likörü’ yazıyorsa çikolatadır. ‘Kakao’, ‘kakao tozu’ yazıyorsa da kokolindir. İ

Benzer yazılar

Yorum Yazın.


En Beğendiğiniz Çikolata Markası ?

  • Ülker (32%, 87 Votes)
  • Tadelle (16%, 43 Votes)
  • Elit (15%, 41 Votes)
  • Eti (12%, 33 Votes)
  • Melodi (10%, 27 Votes)
  • Şölen (8%, 22 Votes)
  • Mabel (7%, 19 Votes)

Total Voters: 272

Loading ... Loading ...

Takvim

Kasım 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eki   Ara »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Arşivler

bulut sunucu web hosting